Home News Sinerji Magazine Lampeti Interview

Sinerji Magazine Lampeti Interview

Sinerji Magazine published the following article with Lampeti on its May-June 2017 issue:

 

LAMPETİ: IŞIĞIN KİŞİSEL HALİ

Elsisan Şirketler Grubu’nun ikinci kuşak temsilcisi Emre Bayrak ve ortağı Burak Yeşildurak tarafından kurulan Lampeti Aydınlatma, ‘’Işığın Kişisel Hali’’ sloganıyla hedefe emin adımlarla ilerliyor.

Lampeti Aydınlatma, Elsisan Şirketler Grubu’nun bir parçası olarak Emre Bayrak ve ortağı Burak Yeşildurak tarafından kuruldu. Firma, Bursa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 10.000 metrekarelik tesislerinde fonksiyonel ve mimarinin bir parçası olan ürünler üretiyor. Şirketin Genel Müdürü Emre Bayrak, Lampeti’nin doğuş öyküsünü ve gelecek hedeflerini anlattı.

Mimari dekoratif ürünler yaratmak amacıyla yola çıktıklarını kaydeden Emre Bayrak, ‘’Meslektaşım ve ortağım endüstriyel tasarım mezunu Burak Bey ile Elsisan’ın birikimi ve altyapısını kullanarak aydınlatma sektörüne hitap eden firmamızı hayata geçirdik. Önceleri dekoratif anlamda mimari alana hitap eden çeşitli ürünler ürettik. Meta Dekor ismiyle 3 yıl önce çıktığımız bu yolculukta piyasayı yakından tanıma şansı yakaladık. Bu süreç bize ileriki dönemde hitap etmek istediğimiz sektörü ve müşteri profilini belirlememiz konusunda önemli bir tecrübe kazandırdı. Ardından lokomotif firmamız Elsisan A.Ş’nin altyapı desteği ile seri üretim ve mühendislik alanlarında kurumsal vizyonumuzu belirledik. Günümüzdeki inşaat sektörü, enerji ve teknoloji alanındaki yenilikler ile dış mekan aydınlatma pazarı hızlı gelişen sektörler arasında yer alıyor. Kamu kurumları, inşaat sektörü, okullar, oteller, park ve bahçelerin aydınlatılması ciddi bir Pazar potansiyeline sahip’’ dedi.

TEMEL HEDEF İHRACAT

Bayrak, 2 yıldır Lampeti markasıyla yola devam ettiklerini kaydederek şöyle devam etti: ‘’Proje bazlı dış mekan aydınlatma çözümleri üretiyoruz. Seçilen alanlar için en efektif aydınlatma çözümleri nelerdir, enerjiden tasarruf ederek nasıl daha verimli ve aynı zamanda görsel bir aydınlatma sunabiliriz konusuna odaklandık. Bünyesinde yer aldığımız Elsisan A.Ş’nin mühendislik ve sanayi tecrübesi ile tasarım bakış açımızı bir araya getirdik. Lampeti markası ile özdeşleştirdiğimiz tasarım ve mühendislik çözümlerimiz ile kısa sürede piyasada kendi markamıza has bir çizgi oluşturduk. Şu anda üretimimizin yüzde 80’i yurtiçi müşterilerimize hizmet  vermekte. Bundan sonraki dönemde en temel hedefimiz ihracata odaklanmak olacak. İhracatımız olmayan ülkelerin pazarlarında da yer edinebilmek için gerekli olan belgelendirme adımlarını atmaya başladık. Şu anda ihracatımızda Ortadoğu’ya odaklanmış durumdayız ve Irak, Ürdün ve Birleşik Arap Emirliklerin’de distribütörlüklerimiz var. Bunu önümüzdeki dönemde Avrupa pazarına taşımak öncelikli hedeflerimiz arasında’’ diye konuştu.

Global anlamda ‘’bespoke production’’ tabiri ile anılan, yani kişiselleştirilebilen ürün çözümleri sunan aydınlatma firmaları pazarında kendilerine önemli bir yer edinme hedefinde olduklarını açıklayan Bayrak, ‘’Geneli inşaat firmaları, oteller ve belediyeler olan müşterilerimiz, mekanlarına değer katacak ve mimarinin bir parçası olacak ürünler talep ediyorlar. Bu noktada Lampeti markası olarak onlara armatürün gövde tasarımı ve aydınlatma modülü kısmında mekanlarına özel çözümler sunuyoruz. Armatürün kullanılacağı alanı en doğru aydınlatacak ışık kaynağını gücünü ve rengini belirliyoruz, ardından bu ışık kaynağının efektif şekilde lensler ile yönlendirerek istenilen alanı aydınlatması konularında kendilerine özel çözümler sunuyoruz’’ ifadelerini kullandı.

ÜRÜNLERİMİZDE SADELİĞİ BENİMSEDİK

‘’Ürünlerimizde tasarımın görsel etkileyiciliğinin ve aydınlatma tekniğinin eşit seviyede müşterilerimize aktarılmasını istedik’’ diyen Bayrak şunları kaydetti:

‘’Böylece ürünlerimizde kullandığımız materyaller ve üretim proseslerini müşterilerimize doğru bir şekilde aktarmayı hedefledik. Müşterilerimizin ürün seçimlerini doğru şekilde yapabilmesi için ürünlerimizin dayanıklılığı ve içerisinde kullanılan materyaller konusunda kendilerini bilgilendirmeye hassasiyet gösteriyoruz. Ultraviyole ışığa, korozyona, sıcağa, soğuğa, yağmura ve toza karşı dayanıklı ürünlerin tercih edilmesi, enerji tasarrufu kadar önemli bir konu. İçindeki elektronik komponentlerde doğru ve uzun vadeli çözümlerin tercih edilmesi gerekiyor. Bu konularda da AR-GE çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Elsisan’ın yıllara varan tecrübe ve altyapısını kullanarak daha güçlü ve uzun ömürlü ürünler üretiyoruz. Lampeti markasının kurumsal kimliğinde ve tasarımlarımızda yansıttığımız sadelik, ürünlerimizi doğru ve net bir şekilde tanıtabilmeyi hedefleyerek yaptığımız bir tercih. Müşterilerimiz ile buluşma imkanı yakaladığımız fuarlarda da aldığımız yorumlar bize bu konuda doğru yolda ilerlediğimizi gösterdi.’’

SIRADA YÜKSEK SOKAK AYDINLATMA ARMATÜRLERİ VAR

Enerji tasarrufu ve efektif aydınlatma kullanımında sundukları ürünler ile tercih edilen global bir marka olmak istediklerini vurgulayan Emre Bayrak, ‘’Halihazırda duvar aplikleri, aydınlatma direkleri ve dekoratif aydınlatma direkleri kategorilerine hitap etmekteyiz. Önümüzdeki dönemde kurmayı planladığımız teknik aydınlatmaya yönelik test laboratuvarları ile birlikte endüstriyel alana hitap eden yüksek sokak aydınlatma armatürleri kategorisine de hitap edeceğiz’’ dedi.